top of page

Ki volt Tomatis?

Fülemüle Fekete.png
atomatis.png

A tomatis módszer

Fülemüle Fekete.png

Prof. dr. Alfred A.Tomatis (1920-2001) a párizsi egyetemi klinika fül-orr-gégész szakorvosa volt, és a beszéd- és hallászavarok területére specializálódott. Pszicho-lingvisztika területén szerzett professzori titulust, és igazgatta a párizsi audio-pszicho-lingvisztikai kutatóközpontot. A II. világháború után mélyült el a hang-inger feldolgozás kutatásában, mely arra indította, hogy a hallási észlelést, mint “utat” használja fel az idegrendszer fejlesztésére, tréningelésére.

Tudományos munkák, kutatások, publikációk és könyvek születtek munkássága során. Felismeréseit a 40-50-es években ugyan még támadták, azonban 2000-es évek közepére több klinikai vizsgálat igazolta (pl.: Max-Planck-Institut 2009 - Neuropsychologie der Sprachentwiklung).

Kutatásai rávilágítottak arra, hogy a kommunikáció és a tanulási folyamatok alapjai már a magzati korban kezdenek kialakulni hallás révén, mivel a belső fül már a terhesség negyedik hónapjában kifejlődik. Tomatis arra a következtetésre jutott, hogy az anya hangja a születés előtti és a születés utáni világnak összekötő hídja.

Tomatis kifejlesztett egy olyan “elektromos fülnek” elnevezett készüléket, amely audiovokális tréning által nemcsak az analitikus hallásképességet javítja, hanem a beszédképességet is. Megállapította, hogy egy jól előkészített hallástréning a középfülben lévő halló-izmocskákat olyan jól stimulálja, hogy ezek az izülethez hasonlóan, újra elérhetik eredeti mozgásképességüket. Felfedezte még, hogy az anya hangja az embriót már az anyaméhben is pozitívan serkenti. Évekig tartó kutatásai folyamán kiderült számára, hogy néhány lelki és fizikai eredetű hallásprobléma speciális hallástréning által nemcsak javítható, hanem sok esetben meg is szüntethető.

Tomatis a hallástréninghez a nagyon tág frekvenciatartománya miatt Mozart zenéit használta és gregorián korálokat is alkalmazott, mivel azok -véleménye szerint- pozitív módon befolyásolják a test észlelését, a vegetatív idegrendszert és a testkontrollt.

A módszer egyedülálló különlegessége az úgynevezett csontvezetés felhasználása és az anya hangjának alkalmazása (szűrt formában, ahogyan a kliens még az anyaméhben hallotta)

Vizsgálatai folyamán egyértelművé vált számára, hogy a jó hallásképesség  és hallás utáni odafigyelés jelentős javulása jobb intellektuális teljesítőképességet, tanulási készséget, nagyobb önállóságot, életkedv növekedést és nyíltabb kommunikációt eredményez.

boy-g6afb48654_1920.jpg

Tomatis-törvények

Fülemüle Fekete.png

A hallást vagy meg nem hallást a psziché akaratlanul is befolyásolja.

  1. A hang csak azokat a frekvenciákat tartalmazza felhangként, amelyeket a fül hall.

  2. Ha valaki bizonyos frekvenciákat nem, vagy rosszul észlel, de ismét hallja, akkor ez közvetlenül a hangjában is megjelenik.

  3. Ha egy meghatározott időtartamon keresztül egy személy akusztikus stimulációt kap, megváltozik a hallás- és ennek megfelelően az artikulációs képesség is.

“Ami a fület ingerli, az az egész emberre hat, ami a testet ingerként éri, az visszahat, és a fület is ingerli (agyunk ugyanazon a területén található a hallás és az érzelmek).”

Szakirodalom

Fülemüle Fekete.png

Magyar nyelven:

  • Anna-Marie Vermeulen-Saurel: Az Aquamater elmélet, Anyától anyáig vízemlékezet, Audio-pszicho-fonológia: újraszületés,

  • Zene és egészség, Zene-egészség-nevelés-test-lélek,

  • Dr. dr. Bánffy Eszter-Gabriella: Csendes Világ, "A tomatis-féle audio-pszicho-phonológia" és "Észlelés, zavar és autizmus az új felfogású terápiás gyaorlat szemszögéből tekintve" fejezetek

  • Dr. Norman Doige: Hogyan gyógyul az agy, "Hangok hídja" fejezet

  • Gerard Depardieu önéletrajzi írása, 1.fejezet

 

Angol nyelven:

  • Prof. dr. Alfred A.Tomatis: The ear and the language,                                                                                                         The ear and the voice

  • Pierre Solier: Listening for wellness

  • Paul Madaule: When listening gomes alive

 

Német nyelven:

  • Prof. dr. Alfred A.Tomatis: Das Ohr und das Leben

                                                    Der Klang des Lebens

                                                    KlangWelt Mutterleib

                                                    Der Klang des Universum

                                                    Das Ohr-die Pforte zum Schulerfolg

  • Monika Warner: Die Mutterstimme

  • Paul Madaule: Die Kunst zu hören

  • Werner Gross: Was erlebt ein Kind im Mutterleib

  • Regine Leopold:Zentrale Hörwahrnehmung-störung

  • Rowitha Puls: Sanfte Töne

  • Monika Nöcker-Ribau Pierre: Auditive Stimulation nach Frühgeburt

  • Paul Chutkow: Gerard Depardieu, Dr.Mozart c.fejezet

 

Francia nyelven:

  • Prof. dr. Alfred A.Tomatis: Nous sommes tous nés polyglottes

                                                    L'oreille et la voix

                                                    L'oreille et la vie

                                                    Écouter l'univers

                                                    Pourquoi Mozart

                                                    L'orielle ette langage

  • Dominique Bériot: Du microscope au macroscope

 

Tanulmányok, cikkek:

  • Kékvilág: A tanulás soha nem ér véget, Stratégiák, tippek és új megközelítések, Inspiráció az agyad te magad vagy, Interjú Spitzer professzorral

 

Tomatis tréninget bemutató filmek:

bottom of page